DelandelTo, že neradi stavíte jaderné reaktory, které se staví po celém světě, je docela zvláštní.
Zato umíme, u našich německých sousedů, neprodlužovat životnost stávajících jaderných elektráren a pak ještě lépe, i v době nedostatku energie, definitivně odstavovat i ty zcela funkční, které mohly ještě několik pětiletek produkovat výrobně velmi levnou energii. Podíváme se do historie:
Zelení v Německu otevřeně deklarovali záměr odstavit jaderné elektrárny mnoho let před vstupem do vlády v roce 1998. Dohody s provozovateli jaderných elektráren dosáhl již v roce 2000 tehdejší (zelený) spolkový ministr životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů Jürgen Trittin.
Hm, opět ti tzv. zelení.. Pak už byla v roce 2011 Fukušima, kde se vlnou tsunami tak vystrašilo německé obyvatelstvo, až měla Angela Merkel a Gerhard Schröder cestu k nekonečným zásobám plynu, nad nimiž se rozprostírá nějaké Rusko, otevřenou.
Pak tu máme Francii, svého času fantasticky pokrokovou zemi - TGV, Concorde, Minitel a ano, i špičková jaderná energetika. Ti zkombinovali stávku jakožto základní prostředek k blahobytu s afrikanizací země a krom stavby nových a náhrady za vysloužilé, zapomněli i na údržby těch reaktorů, co jsou v chodu. Mají s tím teď dost honičku.
U nás v ČR diskutujeme, zdali a kdy bude ten správný okamžik na stavbu elektrárny a jestli se to vyplatí.. Také čekáme na malé modulární reaktory, které svět neviděl. Dostáváme se tak do stavu, kdy dodavatelé elektráren nemají nouzi o světové zakázky, takže si mohou říci o vyšší cenu. A až se to postaví, už tu nebude ten průmysl, pro který je dodávka bazální, spolehlivé a relativně levné energie potřeba. Z chladících věží lze udělat rozhledny.
(sýčkuju. Lidi už jsou nasraní a začínají se ptát a zajímat. Gréta už je dospělá a stává se synonymem pro aktivistického parazita a hrobníka společnosti.) |