Protože se furt tradujou ty kokotiny, který různí úchyláci dovážej z USA - tam se v určitých případech antibiotika používat směj a hodně lidí před nimi varuje. Pak se to přeloží do češtiny a ejhle, internet je plnej varování před antibiotikama v našem mase. Je to kravina, u nás je to fakt zakázaný a tvrdě kontrolovaný, a pokud vím, je to tak v celé EU...
Všechno je to nesmysl
Přímo vyjádření Stítní veterinární správy
Další vyjádření SVS
Z posledního linkovaného článku:
Legislativou Evropské unie je použití antibiotik jako růstových stimulátorů zakázáno od roku 2006. Potenciální rizika pro zdraví lidí plynou jak z možného „přenosu rezistencí“ mezi jednotlivými mikroorganismy, tak z případných reziduí (zbytků) antimikrobik v potravinách živočišného původu. Tato rizika sleduje státní veterinární dozor. Na základě jeho výsledků a na základě výsledků monitoringu cizorodých látek lze uvést, že v potravinách živočišného původu v ČR nezjišťujeme rezidua antibiotik v nadlimitních hodnotách. V mimořádných případech, kdy dojde ke zjištění nadlimitních množství reziduí, jsou okamžitě přijímána opatření k zamezení uvádění těchto potravin do oběhu v souladu s k nařízením Komise (EU) č. 37/2010.
Zbytky léčiv nesmějí přesáhnout tzv. maximální limit reziduí, což je maximální přípustná koncentrace v potravinách živočišného původu a je nastavena tak, aby nevyvolala nežádoucí účinky na lidské zdraví po celý život. Na přípravě a stanovení těchto limitů se podílejí také odborní pracovníci Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv v Brně (ÚSKVBL).
Sledování reziduí a kontaminantů probíhá podle tzv. Národního plánu monitoringu cizorodých látek. Na jeho základě se provádějí kontroly po celém území ČR a jsou postupně mapovány všechny chovy a všichni zpracovatelé surovin živočišného původu a také někteří prodejci. Tento postup je zárukou, že podstupovat riziko a používat antibiotika v rozporu s předpisy se nikomu opravdu nevyplatí, neboť v případě nedodržení pravidel následují tvrdé sankce a vyloučení potraviny z oběhu.
V rámci plánu monitoringu cizorodých látek se vyšetřují všechny komodity, tj. drůbeží maso, vepřové maso, hovězí maso, skopové maso, ryby, med, ale i produkty, mléko, sýry, samozřejmě i vejce na celou škálu reziduí veterinárních léčiv, pesticidů a kontaminantů. |