Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub recepty a popisy [ŽP: neomezená] (kategorie Koníčky) moderují Scalex, Anka.
Archiv

Weby pro mlsné huby:

Na talíři - Lopuší kuchařka
www.scuk.cz - Scuk je průvodce po místech, kde se dobře jí a nakupuje.
www.recepty.cz
www.labuznik.com
Pan Cuketka, nejznámější český foodbloger
Světová jídelna (blog s nápaditými a netradičními recepty na lehká jídla)
Koření od Antonína, e-shop s báječným kořením
www.vareni.cz
Dadalova kuchařka


Kuchařky pro mlsné huby:

Roman Vaněk - Poklady klasické české kuchyně
Jana Zatloukalová - Kuchařka pro dceru (Recepty napsane srozumitelne, vcetne teplot a casu peceni, zadne "a upeceme do zlatova". Pro me vyborna, vse, co jsem zkousela, se povedlo.)
Iveta Fabešová - Iveta a sladká Francie
Iveta Fabešová - Slavností pečení s Ivetou
Jaroslav Vašák - Ottova Kuchařka velká hrníčková
Paul Gayler - Steaky (Kuchařka o hovězím. Na úvodu je část o mase samotném a jak s ním zacházet, recepty na smažení, grilování, pomalé dušení, marinády, omáčky a glazury. Celkem 140 stran.)
Barbara Myšičková, Aleš Pavlíček – Biomenu (Touto knihou jsme chtěli ukázat, že česká kuchyně připravená z kvalitních místních surovin může mít vysokou úroveň, srovnatelnou s evropskou gastronomickou špičkou.)
Joza Břízová, Maryna Klimentová – Vaříme zdravě, chutně a hospodárně (Klasická kuchařská kniha čerpající především z tradice české gastronomie a prověřená desetiletími je klenotem, který se dědí z generace na generaci.)
Jana Vašáková a Zdena Skokanová N. - Jezte česky - rok v naší kuchyni (Česká sezonní kuchařka. Používané suroviny jsou snadno dostupné (sezonně), recepty nejsou nijak složité, ale rozhodně zajímavé.)

Spřízněné kluby:

Koktejly
Labužník
Co právě jíte
Víno
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 21131 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
scalex Scalex 31.5.2014 02:59  25562
Anka [25560]: což mě napadá, že by mohl být hezký úkol pro Wronskiho, udělat takovou webovou kalkulačku v rámci Lopuší kuchařky. Že si tam člověk naťuká, kdy potřebuje mít upečený hotový chleba a ono mu to spočítá optimální časy těch předchozích kroků. Kdy vyrobit kvásek, kdy ho dokrmovat, kdy dát kynout těsto, kdy šoupnout chleba do trouby a tak podobně. Nějaké jednoduché rozhraní, kde si budu moci plusem a mínusem přidávat a ubírat čas, abych všechny ty kroky dostal do nějakých rozumných hodnot (tj. abych nedokrmoval kvásek ve čtyři ráno, protože který debil by byl ve čtyři ráno vzhůru... oh...wait!).
scalex Scalex 31.5.2014 02:56  25561
phanny [25559]: tak nevím, nakolik je to pravda a nakolik urban legend, neboť nejsem potravinářský technolog, ale o kvásku se praví, že když je udržovaný delší dobu, tak že obsahuje více druhů těch kvasinek a že se to třeba projeví na ještě o něco delší trvanlivosti chleba a podobně.

Ale jak říkám, jen jsem to z mnoha míst slyšel, ale zda je to pravda, to nevím. Ony některé ty zdroje hovořily i o různých "homeopatických" blbostech typu "Tenhle kvásek byl krmen šedesáti různými typy žitných mouk a před rokem dokonce absorboval dvacet deka mouky z Oklahomy, takže si v sobě nese i tuto vzácnou americkou stopu."
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 30.5.2014 20:45  25560
Můj domácí chleba vždy ztroskotal na tom, že vymyslet správný timing všech těch kroků, je úkol hodný plánovače. Abych byla ve správných chvílích doma a dopekla jsem v sobotu ráno.
phanny phanny Chuť na sladké? - - Přijďte k nám 30.5.2014 06:47  25559
kvásekTak když chcípne, tak se udělá nový ne? Stačí smíchat žitnou mouku s vodou, ty kvasinky v mouce jsou přirozeně....
scalex Scalex 29.5.2014 11:51  25558
Shelle [25556]: Sušený zavřený, aby nenavlhnul. V lednici zavřený, aby nechytal pachy. A pak mám v kuchyni na parapetu živý kvásek a tam mám sklenici překrytou plátnem a zadělanou gumičkou. Aby to dýchalo, ale aby to neosychalo na povrchu.
valkil valkil Něco něčeho je ve skutečnosti - ničím ničeho 29.5.2014 11:22  25557
Scalex: Přesně tak, jak jsem na to najela, tak jsem časem zjistila, že to není tak náročné. Fakt ale je, že to chce načasování, většinou peči akorát o víkendu.
Kamarádka má taky sušený schovaný a já zatím spoléhala jen na ni, kdyby mi odešel do věčných lovišť. Ale asi si taky nasušim. Ono se semtam stane, že člověk zapomene odebrat, když dělá další várku.

Shelle: Zavřený úplně mám i ten nesušený, otvírám až nějakou dobu před krmením.
shelle Shelle - Good Service 29.5.2014 11:18  25556
A ten suseny teda naopak mit zavreny uplne?
scalex Scalex 29.5.2014 10:51  25555
Když máte dobrý kvásek, tak ho rozetřete v tenké vrstvičce na pečící papír, nechte uschnout a pak seškrábněte a uložte třeba do lahvičky od léků. Takhle sušený kvásek se dá uchovávat spoustu měsíců a není problém ho zase oživit, když bude potřeba.

Tigo [25552]: ze začátku mi to tak taky přišlo. Spousta mrcasení se vším, hlídat kdy kvásek nakrmit a kdy ho nechat hladovět a tak. Ale časem se z toho stane rutina a člověk zjistí, že to žádná věda není. Jen je potřeba to párkrát za sebou zopakovat, aby to člověku vešlo do krve. Taky jsem na nějaké kvásky zapomněl, jeden mi nezdravě vyschnul, další zacetonovatěl, jeden jsem nepřikryl a on chytil nějakou plíseň... ale teď už je to v pohodě. Hlavní je mít pořád kvásek v zásobě pro případ havárie. Lžíci v lednici a odsypaný ten sušený v lékovce.
aiwai Aiwai alea acta es 29.5.2014 10:14  25554
ja ho mela par mesicu pells sem parkrat chleba a dost casto jousky a pak sem ho zabila
valkil valkil Něco něčeho je ve skutečnosti - ničím ničeho 29.5.2014 09:03  25553
TigoTaky mi to přišlo, ale nějak jsem se do toho vpravila. A měla už kamarádku, co radila :)
tigo Tigo Ironical, pedantical, cynical bitch - who wants to touch me? ‹(•_•)› 29.5.2014 08:58  25552
valkil [25548]: Asi jsem drevo, ale prijde mi to vsechno desne slozity :)
valkil valkil Něco něčeho je ve skutečnosti - ničím ničeho 29.5.2014 08:46  25551
Shelle: X týdnů už asi problém bude ;) Tuhle jsem si ale vzpomněla za 14 dní a několikerým přidáváním a kynutím se mi ho povedlo resuscitovat :)
shelle Shelle - Good Service 29.5.2014 08:43  25550
Tak ja prvni kasek zabila. Ale nekrmeny x tydnu asi nemel sanci. Chystam se rict ai o druhy.
valkil valkil Něco něčeho je ve skutečnosti - ničím ničeho 29.5.2014 08:32  25549
Jo a když zrovna nepečeš, tudíš neomladíš kvásek, stačí jednou týdně do té sklenice v lednici přidat čajkovou lžičku žitné mouky a kapku vody, promíchat a kvásek žije vesele dál.
valkil valkil Něco něčeho je ve skutečnosti - ničím ničeho 29.5.2014 08:31  25548
TigoKvásek je fakt nesmrtelný, přežil i u mě a to je co říct :) Ono to zas tak velké piplání není, akorát, když zrovna nestačíš péct, musíš si vzpomenout, že máš kvásek trochu nakopnout.

Základ je kvásek, který je nejlépe od někoho získat a který skladuješ ve skleničce v lednici. Většinou mám tak 1-2 polévkové lžíce. Když chci péct, tenhle kvásek z lednice dám do mísy, přidám cca 150 g žitné mouky a 150 ml vody, zamíchat, nechat kynout v míse přikryté třeba potravinovou fólií. Kyne to tak 12 hodin, takže to dělám přes noc.
Ráno z nakynutého kvásku odeberu zase lžíci do sklenice na další pečení. Pak do mísy 300 g mouky (hladká pšeničná/žitná/žitná s pšeničnou), cca 180 ml vody, asi 10 g soli a 5 g kmínu, uhníst, uválet, nechat tak 5 hodin nakynout. Troubu rozpálit na 250°, nechám tam nahřát i plech, na něj chleba vyklopíš a pečeš asi půl hodiny.
Hodně jsem vycházela z tohohle receptu na český chleba. Beru to jako základ, ale teď už jedu i po svém a z tipů kamarádky.

Pokaždé mám ten chleba jiný, fakt je to pečení s překvápkem. Ale snědli se zatím všechny - i spálený, i omylem neosolený :)

[ 21131 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt