Velmi mne zaujal článek na Wall street journal :Demand for U.S. Debt Is Not Limitless
Horkou jehlou šitý překlad:
Poptávka po U.S. dluhopisech není neomezená
V roce 2011,FED nakoupil ohromujících 61% nově vydaných státních dluhopisů.To nemůže vydržet.
LAWRENCE GOODMAN
Konvenční moudrost,že existuje téměř neomezená poptávka po U.S. státních dluhopisech, je chybná a zvláště nebezpečná v době rekordních státních schodků.
V nedávno vydaném reportu za rok 2011,FED odhalil,že jeho nákupy státních dluhopisů maskují sníženou poptávku po nich.Minulý rok FED koupil ohromujích 61% jejich celkového objemu,v porovnání se zanedbatelnými objemy,které nakupoval před krizí v roce 2008.Toto nejenom vytváří mylný dojem neomezené poptávky po U.S.státních dluhopisech,nýbrž také rozostřuje vnímání urgentnosti snižování obludných schodků státního rozpočtu.
Zastaralá idea o nikdy nekončící poptávce po US vládních dluhopisech je stále opakována mnohými.Například,v nedávném svědectví v senátní rozpočtové komisi,bývalý místopředseda předsednictva FEDu Alan Blinder řekl:“Když se podíváte na trhy,oni prakticky padají jeden přes druhého,jen aby vymohli půjčit peníze federální vládě.“Bohužel,tohle už není pravda.
Pravda je,že vláda nikdy nebyla tolik závislá na finančních trzích,aby mohla zaplatit své závazky.Státní schodek je nyní na ohromných 8,6% HDP-více než dvojnásobek předkrizových vrcholů.Od padesátých let,v každé dekádě byl schodek státního rozpočtu typicky mezi 0,6-3,6%.
Ale v posledních letech jsou zahraniční investoři i U.S. privátní sektor stále méně ochotni půjčovat vládě.Jak ukazuje graf,zahraniční nákupy dluhopisů poklesly na 1,9%HDP v roce 2011 ze skoro 6% HDP v roce 2009.Podobně,US privátní sektor –jmenovitě banky,korporace a fyzické osoby snížily své nákupy na pouhých 0,9% HDP v roce 2011 z rekordních 6% HDP v roce 2009.
Fed v praxi podporuje vládní utrácení a půjčování nafukováním své účetní rozvahy(Tištěním peněz,pozn.překladatele) a masivním nákupem dluhopisů.To udržuje úroky na státních dluhopisech abnormálně nízké,což maskuje opravdovou velikost státního schodku.FED poskytuje úvěry vládě a tak pokrývá neustále se zvětšující mezeru mezi potřebou státní pokladny si půjčit a stále více omezenou ochotou trhů potřebné úvěry dodat.
Vládní činitelé nezvládli normalizovat podmínky na trhu s US státními dluhopisy a maskování nafukujících se deficitů zvyšuje riziko ostré korekce.Zkušenosti z nedávné krize evropských suverénních dluhů a i minulé finanční krize na nerozvinutých trzích ukazují,jak často je srovnání rozdílů,mezi potřebou státní pokladny si vypůjčit a ochotou trhů tyto půjčky poskytnout,příčinou finančních šoků a krizí.Jinými slovy,často trvá roky,než se dluhy narostou nebo se sníží,ale finanční trhy často reagují rychle a neočekávaně na deficitní utrácení a státní dluhy.
Rozhodné kroky musí být podniknuty,aby se ekonomika a trhy vrátily na udržitelnou cestu.Zaprvé,FED musí stabilizovat a úmyslně redukovat objem dluhopisů,které drží,aby odstavil státní pokladnu od subvencovaného utrácení a půjčování.Zadruhé,vláda musí být připravena nalákat přirozené kupce dluhopisů zpět na trh tím,že nabídne realistickou úrokovou míru.
Pokud se toto stane,výsledný vyšší deficit muže přinejmenším vládu donutit,aby věnovala prioritní pozornost redukci dluhů.Především však musíme opustit konvenční povědomí,že tržní poptávka po US státních dluhopisech je neomezená.
|