Re LIX.Cimrmana nejvíc ovlivnila kniha dětských veršů. Díky ní zjistil, že sebevětší pitomost ve verších lépe vyzní.
Obrázek přesto není zavádějící, i když dítě na obrázku nemá s Cimrmanem nic společného. Cimrman však je zakladatelem železničního modelářství.
Herecká družina Lipany byla pozvána do Berlína, aby zde na Boží hod sehrála Švestku. Cimrman nelenil a začal tuto hru překládat do němčiny. Bohužel přitom zjistil, že musí zásadně upravit děj a například úplně vyškrtnout postavu Jenny Suk, jejíž hlášky (Ohře Louny, neuznávání koncovek -ová) jsou nepřeložitelné.
Jenže herec Ota Plk právě tuto roli zbožňoval a nechtěl se smířit s jejím vyškrtnutím. Došlo k prudké hádce, Plk se rozhodl do Berlína nejet a ostatní herci jej podpořili. To byl konec společnosti Lipany. Když herci šli dělat Mikuláše, Cimrman jim záměrně neřekl, kdy a kde se sejdou, a začal řešit otázku, jak sehrát Švestku sám, aniž by ztratila na přitažlivosti.
Inspiroval se opět u Japonců, konkrétně ho zaujala jejich snaha o miniaturizaci. Proto vytvořil model skutečné železnice, který posloužil jako kulisa děje. I na dnešní dobu to byl model velmi náročný, elektomagneticky byly řízeny nejen závory, ale i pohyb postav a pravá ruka Přemysla Hájka. Řeč postav obstarával Cimrman vlastními ústy.
Obrovský úspěch, zvláště u dětí, měla nejen samotná modelová železnice, ale i závěrečná píseň "O Pflaumenbaum". |