Jelena jak se dělá pořádnej průzkum, jak se odfiltrovávají rušivé proměnné, za jakých podmínek můžeme vliv sledované proměnné považovat za relevantní atd.
Pořádné průzkum se samozřejmě dělá tak, aby potvrdil předpoklady nebo přání. To je vcelku známo.
Třeba rozvodovost je u věřících jednoznačně vyšší, takže o stabilitě rodin a manželské spokojenosti se opravdu hovořit nedá...
Kravina. Dodej důkaz místo keců. Jedině je snad rozvodovost i ateistických párů nižší proto, že většinou žijí na hromádce a rozvod tudíž nikde není zaznamenán.
Manželská spokojenost je značně diskutabilní a mnohem víc než s vírou souvisí s emancipací. Například, pokud zcela nevzdělaná muslimka má za manžela skutečně věřícího muslima dodržujícího Korán (což je ovšem něco zcela jiného než to, co prapaguje Talibán), pak nemá důvod k nespokojenosti i když bude mít 3 kolegyně. To taková vysoce vzdělaná zcela nevěřící Češka je se svým manželem zcela nespokojená, ten nestačí jejímu tempu v honbě za životní úrovní, obvykle nemá ani čas na manželské soužití, neb honí kariéru, a manžel si proto raději najde klidnější milenku a manželka nějakého kolegu (často dokonce konkurenta) z práce. (viz Dr. Plzák & spol.)
Ale k tomu odkazu:
V první řadě je zapotřebí si uvědomit, že Američané jsou blázni. :-)
V druhé řadě není řečeno podle čeho určovali víru či nevíru, příslušnost k církvi určili nejspíše dle "čestného" slova dotazovaného, ale možná i podle nějakého zápisu v dokumentech. Oboje je diskutabilní.
Dále, a to je podstatné, se tu dělají paušální závěry z šetření v jedné, byť velké, zemi. Když si vezmeme ta jejich čísla, tak u ateistů a u katolíků jsou obdobná. Mormoni, us protestanti a baptisté jsou často kapitolkou samou pro sebe a protestantští a baptističtí muži bývají zobrazováni ve výrazně dominantním postavení (často jsou do toho dost možná spíše tlačeni, než že by to bylo jejich přirozeností), což emancipovanou ženu dost dobře nemůže uspokojit. Dále vidíme že je výrazně vyšší rozvodovost v teplejších a sušších oblastech a v oblastech uvolněných mravů jako jest Hollywood (South and Midwest, West). Těžko říct co z toho plyne, ale u čísel rozvodovosti na 1000 obyvatel nějak není číslo sňatkovosti a tudíž můžeme položit na stůl námitku, že v oblastech s nižší sňatkovostí je, celkem logicky, i nižší rozvodovost na 1000 obyvatel.
Některé vývody, pokud jsem to pochopil, jsou pak zcestné, nebo přinejmenším podezřelé (konzervativní náboženství není schopno poskytnout pevný základ pro manželství). Bych řekl, že se tu neuvažuje s možností, že dotyční jsou sice členy nějaké konzervativní církve, ale nechovají se zrovna podle jejich zásad/pravidel.
Myslím si, že pěkné příklady rozporu mezi teorií a praxí je vztah k drogám, k poctivosti a k násilí. Křesťané (ale i třeba muslimové nebo mormoni) porušují pravidla, ateista žádná pevně stanovená nemá a zákon a předpis úřední nemá tu váhu co pro opravdového věřícího zákon Boží (i boží), nehledě k tomu, že tento lze různě upravit ať už přímo (např. zákaz-povolení volného prodeje zbraní) nebo u soudu (šikovný advokát to zkrátka u poroty už nějak zařídí). Ateista v tomto ohledu může být vnitřně klidnější, svědomí nemá důvod hlodat když babičce sebere peněženku, protože on ten fet potřebuje víc.
Nicvíce nám z toho výzkumu vyplývá, že Češi patří k nejkonzervativnějším baptistům z Alabamy. A proč? Inu proto, že Česká republika je zemí s jednou z největších rozvodovostí na světě (66 %), která je i vysoce nad průměrem Evropské unie (44 %).
No, ale když porovnáváme tu rozvodost a sexuálně motivované násilí mezi věřícími a ateisty, jak se má taková ČR v porovnání s Alabamou, New Yorkem, Izraelem, Saudskou Arábií, Čadem, Francií, Velkou Británií, Irskem, Čínou, Vietnamem, Havají, Novou Kaledonií, Indií, Japonskem, Yucatánem, Brazílií (kterýmkoliv státem Brazílie) etc.? |