Písnička pro dnešní denJan Křtitel Vaňhal, psán také Johann Baptist Wanhal či dokonce van Hall (12. května 1739, Nechanice – 20. srpna 1813, Vídeň) byl český hudební skladatel druhé poloviny 18. století.
Vaňhal se během pěti let stal jedním ze známých hudebníků Vídně. Získal si oblibu ve šlechtických kruzích a podařilo se mu též vykoupit z poddanství.
Baron Riesch vyjednal místo kapelníka v Drážďanech. Vaňhal však nabídku odmítl. Zápasil v té době s duševní chorobou. Psychickou rovnováhu poté hledal mj. na statcích hraběte Erdödye ve Varaždíně. Pro Varaždin zkomponoval oratorium Umučení Páně. Do Vídně se znovu vrátil až roku 1780. Získal si proslulost jako symfonik i jako skladatel chrámové a komorní hudby. Stal se také členem prestižního smyčcového kvarteta ve složení Karl Ditters von Dittersdorf – první housle, Joseph Haydn – druhé housle, Wolfgang Amadeus Mozart – viola a Vaňhal – violoncello.
V závěru života vyučoval hudbě a stal se vyhledávaným klavírním pedagogem. Jeho klavírní skladby patří dodnes mezi dobrý pedagogický materiál. Dále komponoval, avšak jeho dílo bylo zastíněno dílem slavnějších spoluhráčů z kvarteta. Některé jeho práce byly těmto slavnějším kolegům také připisovány. Vaňhal tak trpěl pocity méněcennosti a také dalšími návaly své duševní choroby, ve kterých řadu svých prací zničil.
Jan Křtitel Vaňhal napsal za svého života 73 symfonií a více než 100 smyčcových kvartetů, 58 mší a množství dalších hudebních skladeb, z nichž jsou obzvláště ceněny instrumentální koncerty (flétnový, violový, varhanní). Jeho dílo upadlo na čas v zapomenutí. Začalo být objevováno znovu ve 20. století
Symfonie g moll
Symfonie C dur (Václav Neumann)
Houslový koncert G dur
Klarinetová sonáta C dur
Sonáta pro harfu a housle A dur, op. 9, č. 1
Sonáta pro harfu a housle G dur, op. 9, č. 12
Sonáta pro harfu a housle B dur, op. 9, č. 3
Fuga pro varhany c moll
Hudbou žila celá rodina Wünschových. Josef Adel Wünsch (1850–1941), byl ředitelem kůru a hudebním skladatelem. Bratr Jan Nepomuk byl skladatel a regenschori. Syn Jan Maria Wünsch se stal klavíristou. V roce 1948 emigroval a v dráze klavíristy a skladatele pokračoval ve Spojených státech. Další synové, Dominik (11. dubna 1883 Josefov – 15. ledna 1963 Praha) a Josef, se rovněž věnovali hudbě jako klavíristé, varhaníci, sbormistři a hudební pedagogové. Významným hudebním pedagogem a skladatelem se stal zejména Rudolf Wünsch (1880–1955), syn Josefa Adela.
Josef Adel Wünsch / Winš (27. října 1850 Mýto – 18. srpna 1941 Havlíčkův Brod) byl český varhaník a skladatel.
Rudolf Dalibor Wünsch (2. září 1880 Zlonice – 18. července 1955 Brno) byl český hudební pedagog a skladatel. Užíval pseudonymy Štěpán Hlína a Viktor Náchodský. Syn Josefa.
Jan Nepomuk Wünsch (12. května 1855 Beroun – 7. května 1950 Hradec Králové) byl český hudební skladatel a regenschori.
Od roku 1873 studoval na Varhanické škole v Praze. Zde byl jeho učitelem František Zdeněk Skuherský a mezi spolužáky byl i Leoš Janáček. Studia ukončil v roce 1876.
bratr Josefa.
Jan Maria Wünsch (5. září 1908 Hradec Králové – ?) byl český hudební skladatel a pianista. Syn Jana Nepomuka. (Tetička Wiki píše 115 let, ale o tom lze s úspěchem pochybovat, Budivoj by o tom něco věděl.)
V roce 1948 emigroval, vystupoval v Německu i Švýcarsku. V dráze klavíristy a skladatele pokračoval ve Spojených státech, kde v roce 1951 ve Washingtonu založil vlastní hudební ústav.
Ovšem na YT není z rodiny ani jeden, ovšem vinšů by tam bylo dost.
Zdeněk Hůla, pseudonym Zdenko Bayer (12. května 1901 Sankt Anton am Arlberg /v Tyrolsku/ – 12. ledna 1986 Praha), byl český hudební teoretik a skladatel.
skladbu jako takovou jsem nenašel, ale na YT je toto:
Povídání o harmonii - I. - XXVI. kapitola
Povídání o harmonii - XXVII. - XXXV. kapitola
To máte tak na půl roku a budete vzdělaní!
Ivo Pavlík (12. května 1933 Bílovec – 12. srpna 2017 Praha), byl český hudební skladatel, klávesista a klarinetista. Byl manželem zpěvačky Heidi Janků a s bývalou manželkou, zpěvačkou Věrou Špinarovou měl syna Adama Pavlíka.
Gently (Trocha něhy) 1979 - vokál Věra Špinarová
Věra Špinarová - Cesta nočním městem (1976)
I.P.O.
Heidi Janků - Ruce za hlavou
Heidi Janků - Cesta kolem těla
Dušan Grúň - Křídla
Ivan Král, případně též Kral, (12. května 1948 Praha – 2. února 2020 Ann Arbor, Michigan) byl český hudebník, který proslul jako kytarista a baskytarista skupiny Patti Smith Group v 70. letech 20. století.
Mám tvůj stín
Angeles
Dancing Barefoot
Nothing Lasts Forever
Follow
Ivan Král · Ivan Hlas · David Koller - Řekni mi proč
Feeling Good (z filmu Cabriolet)
Saturday Night (z filmu Cabriolet) (navzdory tomu, že je pondělí)
Bang Bang (je to ovšem zcela jíné "Bang Bang", než co jsme tu už měli)
Po pravdě, stran vizáže vypadal, na naše zvyklosti, celkem zvláštně. |