Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 63743 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 15:07 - Klub GENESIS (20:27) 75502
ArtfanIvane, vystihl jsi to, já vlastně taky nevím, ale spíš se mi to líbilo, hehe.
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 15:05 - Klub GENESIS (20:27) 75501
A ty nejmenší sály jsou většinou doma v Anglii.
artfan Artfan 14.11.2022 15:04  75500
O.K.
Dosledoval jsem, Pepo, Tebou zmiňovaný seriál Půlnoční mše. Byla to docela síla a pořád si nemohu nějak ujasnit, jestli se mi to moc líbilo nebo jen líbilo méně. Jelikož horory nevyhledávám, je to téma série pro mě originální, téma náboženství nahlížené až rozpitvávané z nevšedního směru, pohledu. Dlouhatánské dialogy nebo monology mě na jedné straně nudily na straně druhé jsem obdivoval hloubku myšlenek v nich obsažených. Takže suma sumárům, když jsem si to takhle "hodil na papír", myslím si, že je to seriál výborný a pozoruhodný. Proto jej doporučuji i ostatním fanouškům Genesis (abych nebyl OT). A když budu úplně K Topic, tak mi tu hraje ...and then... a opět a zase mě mrzí ten zvuk... Ale nechci předbíhat...tak nebudu...
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 14:49 - Klub GENESIS (20:27) 75499
Rozdílné, divadla (cca od dvou tisíc) až haly pro dvacet.
artfan Artfan 14.11.2022 13:56  75498
Jak zajímavé, že jsou velké nebo naopak malé?
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 13:48 - Klub GENESIS (20:27) 75497
Proklikal jsem některé ty haly, kde Genesis hráli, a je to zajímavé, myslím z pohledu kapacity.
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 13:43 - Klub GENESIS (20:27) 75496
Taky zajímavé:

Wind & Wuthering Tour
artfan Artfan 14.11.2022 12:25  75495
Maličkost, ale lišíme se v datu vydání WaW. Narazil jsem na rozdílné informace při přípravě hodnocení. Na CD, co mám a v knize o Genesis je rok 1977. Někde uvádějí leden 1977, ale někde je psán i prosinec či před Vánocemi 1976.
I mně vaše hodnocení připomněla, co jsem chtěl napsat a zapomněl. Takže za nejlepší věci z alba považuji One For The Vine a tři (dvě hehe) instrumentálky. A obal alba mi také připadá skvělý, ve stylu Trespass až Foxtrot.
Solového Hacketta se také snažím objevovat. Líbí se mi první desky (sedmdesátkové), které mají blíže k hudebě Genesis. Ale nevzpírám se ani jiným, třeba tvrďárna Darktown se mi líbila. Ale jsem teprve v počátku objevování... Nedávno jsem na YT viděl část jeho koncertu z roku 1980. V první části byly věci z desek Defector a Spectral Morning, ve druhé části zřejmě i starší. Chci se na to dodívat, jelikož to působilo na mě dost dobře. Byl to velký kontrast od současných koncertů s materiálem Genesis.
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 12:14 - Klub GENESIS (20:27) 75494
ArtfanIvane, pěkně, děkuju, ano, jedna etapa se definitivně uzavřela, zatím shoda veliká u všech, tak jsem opravdu zvědav, co bude dál, jestli třeba dojde i na nějaké to virtuální násilí, hehe.
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 12:10 - Klub GENESIS (20:27) 75493
stevJá doufám, že se po Genesis dostanu i k poslechu všech alb Steve |Hacketta.
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 12:09 - Klub GENESIS (20:27) 75492
Nějak jsem taky zapomněl na knihu, tak jsem si dnes přečetl kapitolu jedenáct - je to moc pěkné čtení o době, kdy hledali zpěváka, o turné v Americe s Brufordem, o úspěchu A Trick Of The Tail, o prvním sólovém albu Steve hacketta ...
artfan Artfan 14.11.2022 11:48  75491
Genesis – Wind And Wuthering (1977)

Punkové hnutí nastoupilo s nebývalou intenzitou a Genesis se najednou stali jedněmi z těch, co byli označeni za dinosaury a tudíž předurčení k vyhynutí. Z dnešního pohledu je názorně vidět, jak krátkozraká byla tato prohlášení.

Eleventh Earl Of Mar
Na začátku desky stejný koncept jako na některých předcházejících. Přenádherné až majestátní Banksovy klávesy. Pak ten následující kvapík v prvních slokách mi trochu vadí. Basa pod klávesy je až překvapivě tvrdá a to mi nevadí. Zpomalená snová pasáž uprostřed a pak naléhavé pomalé zrychlování, údery muziky, skladbu zpestřují a činí ji zajímavější. V závěru varhaní lahůdka z úvodu. Vyznění skladby trpí přemírou textu.

One For The Vine
Krásný úvod zpěvu s klavírem, který velmi pomalu vzrůstá k refrénu a pak se vrátí do původního modu. Střídání barev skladby udržuje pozornost posluchače, napětí ve skladbě. Dunivá basa okolo „folow me“ je chrocht. Klavírní trylky v sedmé minutě – maličkosti ale krása. Dramatická mezihra od páté minuty je bombovní – kytara + klávesy? Přenádherná skladba plná hudebních a pěveckých proměn. Mistrovské artrockové dílo.

Your Own Special Way
V začátku skladby slyšíme Ruthefordovu již klasicky krásná a dominantní dvanáctistrunku. Pohříchu až do kolovrátkově levného popového refrénu. Ve skladbě JSOU krásné hudební momenty, třeba od konce čtvrté minuty - křehká melodie jako z hrací skříňky, kde se točí ve strnulé póze baletka. Ale celkově mi skladba připadá až moc přislazená a patetická.

Wot Gorilla?
První ze tří instrumentálek na albu, která uzavírá první stranu původního elpí. Tuto napsal Collins s Banksem a slyšíme echtovní nádhernou hudbu made in Genesis. Ale jen si to člověk začne užívat, je konec… Škoda…

All In A Mouse´s Night
Mohutné kostelní varhany zahajují komiksový pitoreskní možná banální příběh. Od konce páté minuty nádherné varhany a vůbec muzika spolu s Hackettovým sólem. Ten závěr je monumentální, ale jen to podtrhuje tu skutečnost, jak je tu „plýtváno“ s hudbou, která není v rovnováze se zpívaným textem.

Blood On The Rooftops
Poprvé a jedinkrát na desce Hackett v akustickém miniatuře úvodu skladby, kterou sám napsal spolu M.Ruthefordem. Jak se přidá celá kapela, je to také dobré, ale skladba už není tak pestrá a záživná. V textu se zde pánové opět vydali na pole sociální kritiky a můžeme dnes již raritně slyšet názvy tehdejších televizních hitů, z nichž některé po revoluci zavítaly i k nám.

Zbylé dvě instrumentálky Unquiet Slumbers For The Sleepers… a …In That Quiet Earth jsou opět barevnou kyticí skvělé ryze progové muziky. První složil Hackett s Ruthefordem a druhou všichni chlapci společně. Ukázali velmi názorně, že pořád umí napsat, zaranžovat a zahrát šťavnaté artrockové skladby.

Afterglow
Až moc přímočará balada o lásce, která však v sobě určité drama a napětí má. Další z kousků z této a předchozí desky, které naznačily směr, kterým se bude ubírat skládání a aranže v budoucím období. Ale za poslední minutu mohutných varhan chlapcům zatím odpouštím, byť se osten pochyb, že se jedná o skryté šidítko, tady je…

Steve Hackett má na desce malý skladatelský i interpretační podíl, jelikož se dál projevovaly již dříve vyhřezlé rozpory, problémy, nepochopení… Naopak Tony Banks je autorem nebo spoluautorem většiny skladeb na albu.
Zvuk WaW mi připadá na rozdíl od Tricku podobný jako na Nursery nebo Foxtrot (ale Trick má z nich nejlepší zvuk). Ale taky si myslím, že WaW jsou víc Genesis než Trick a z tohoto hlediska že jsou jejich poslední ryzí sedmdesátkovou deskou. A hodnotím je obě stejně.

4/5
stev stev 14.11.2022 11:16  75490
PepaNo já mám zjevně jinak zkalibrovanou stupnici. Nemám tam 6 z 5 možných, hehe. Jinak určitě je jedním z nejoblíbenějších, řekl bych tak čtvrté až páté. A Collinsův zpěv na One for the Vine mi nevadí ani v těch výškách, aha?

Já jsem svého času Hacketta zmapoval celkem komplet (kromě těch alb pouze s klasickou kytarou, kterých je nemálo), začal se znovu sbírat někdy od Guitar Noir, Darktown a s To Watch the Storms dosáhl nového vršku a našel jistý výraz, kterého se pak už držel. Od Darktown tuším také poprvé spolupracoval s Rogerem Kingem, který ta alba dost ovlivnil. I když i ta jeho osmdesátková alba (Cured, Highly Strung) jsou něčím občas zajímavá, ale zejména v porovnání s prvními čtyřmi dost slabá. Je škoda, že už neutáhl tu skvělou kapelu co měl na SM a Defector.
pepanovacek PepaNovacek 14.11.2022 10:36 - Klub GENESIS (20:27) 75489
stevNo, řekl bych, že nejvíc jiná je právě Tvoje recenze, hehe, psal jsi, že Wind & Wuthering je jedno z Tvých nejoblíbenějších alb, a teď mu dal jen 3,5/7,5, aha? Je to legrace, číst sedmnáct let stará hodnocení.

Přiznám se, že Hacketta jsem po prvních třech, čtyřech albech přestal sledovat a jeho další tvorbu moc neznám, začal jsem pak zase až někdy před patnácti lety.
stev stev 14.11.2022 10:25  75488
Pepo, z doživotního na týdenní, to jde.) Zřejmě těch neshod není tentokrát tolik. Ty staré recenze jsem nečetl (zhlédnu pozdějc), ale věřím, že spousta věcí se asi opakuje.

Jo napadají nás i hodně podobné obraty. Labutí píseň Hacketta, stejně jako u Marka. Když jeho kytara je elegantní, jak ty labutě, balet a tak, hehe. Jo souhlasím, že Afterglow je třeba slyšet v kontextu, v podstatě to je jedna skladba od Unquiet Slumbers.

S tím směřováním co zmínil Honza, asi by to Hackett moc neovlivnil. Po dvou úchvatných sólovkách Spectral Mornings/Defector (přičemž druhá je výrazně přímočařejší, ale tam to ještě není pro mne vůbec na škodu), šel sám do takové obskurity a skladatelského útlumu na dalších mnoho let, nejen jeho nijaké sólovky z 80.let, ale i GTR. On se z toho ale dostal později úctyhodným způsobem.

[ 63743 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt